Szponzorált munkavállalói vízum
A 457-es vízumot a Howard kormány vezette be 1996-ban. Elsődleges célja az volt, hogy az ausztrál munkaerő piacon létrejött ideiglenes munkaerőhiányt betöltse gyorsan és hatékonyan. Teltek az évek, szigorodtak a szabályok. Az utóbbi években egyre gyakrabban. Ennek ellenére politikai csatározások középpontjában áll mind a mai napig, a pártok felhasználják kampányharcaikban.
Miért?
A válasz nagyon egyszerű. A szponzor cégek nem csak akkor alkalmazzák ezt a vízumfajtát, amikor nem találnak elegendő helyi munkaerőt egy nagyobb projectre. Akkor is ehhez a vízumfajtához nyúlnak, amikor egyáltalán nem találnak szakembert az adott munkára. Évek alatt kialakult az az általános nézet és tapasztalat a szponzor cégek körében, hogy a külföldi munkaerő nem csak szakmailag képzettebb, de lojálisabb és sokkal megbízhatóbb is. így a munkáltatóknak érdekében állt inkább külföldi munkaerőt behozni, mint a saját „portájukon” jobban körül nézni.
A másik ok, hogy az esetek nagy részében már nem ideiglenesen, hanem végleg betöltik a munkaerőhiányt. Ugyanis a 457-es vízumról egyenes út vezet az állandó lakosi státusz (PR), majd az állampolgárság megszerzéséhez.
Természetesen ez egyáltalán nem tetszett / tetszik a munkás szakszervezeteknek. Joggal érezhetik azt, hogy a külföldi munkaerő elveszi az ausztráloktól a munkát. Pedig az éremnek mindig két oldala van…
Ezen előzmények után érthető, ha a mindenkori kormány igyekszik úgy alakítani a szabályokon, hogy a kecske is jól lakjon és a káposzta is megmaradjon.
A 457-es vízumra való jelentkezésnek 3 fázisa van.
Az első fázisban a szponzoráló céget vizsgálják meg. Amennyiben megfelel az előírt követelményeknek, akkor 1 illetve 3 évre megkapja a szponzorálási engedélyt. 2013. július 1-től szándéknyilatkozatot kell tenniük a cégeknek, hogy az engedély érvényességi ideje alatt mennyi embert kívánnak előre láthatólag megszponzorálni. Amennyiben a nominált létszámot elérik, több külföldit nem szponzorálhatnak vagy új engedélyre kell jelentkezniük. Ez a téma 1-2 év múlva lesz izgalmas, amikor a helyek kezdenek majd betelni…
A második fázisban a nominált hiányszakmát vizsgálják: szüksége van-e a cégnek a megjelölt pozícióra, az hogyan illeszkedik a cég profiljába, milyen munkafeltételekkel kívánják alkalmazni a külföldi munkavállalót.
A harmadik fázisban a vízumra jelentkezőt vizsgálják: megvan-e az a szakmai tudása és / vagy gyakorlata, ami ahhoz kell, hogy a hiányszakmát betöltse, feladatát ellássa.
Általános jellemzők:
- ideiglenes vízum, ami 1 naptól 4 évig adható
- a vízum lejárta után újra igényelhető
- rajta lehet a családod is
- annyiszor utazol vele ki és be az országból, amennyiszer szeretnél (és amennyiszer a munkáltatód és a pénztárcád engedi)
Követelmények:
- egy cég meg kell, hogy szponzoráljon
- a szakmádnak rajta kell lennie a hiányszakma listán
- bizonyított iskolai végzettség és / vagy szakmai tapasztalat a szponzorált szakmában
- minimum 5.0 IELTS General nyelvvizsga (ennél kérhetnek magasabb pontszámot is bizonyos esetekben)
- privát egészségbiztosítással kell rendelkezni
Előnyei a vízumnak:
- relatív hamar megvan
- amennyiben minimum 2 évet eltöltesz ezen a vízumon, már „csak” az esetleges licenset, szakmai kamarai tagságot kell megszerezned és egyenes utad van az állandó lakosi státusz megszerzéséhez, amennyiben a cég továbbra is támogat
Van ausztrál munkaajánlatod csak vízumod nincs? Küldd el a részleteket a bevandorlas@iloveaustralia.hu e-mail címre és szakszerű, teljes körű információt és ügyintézést kapsz!