Ausztrál kisokos - ezeket már mind tudod Ausztráliáról?

Általános információk

Mit lehet tudni Ausztráliáról? Azt, hogy messze van, fordítva vannak az évszakok és az utcán kenguruk ugrándoznak. Természetesen ez sem egészen így van, viszont vannak olyan információk és tudnivalók, amit nem árt eleve vagy előre tudni, mielőtt belemerülünk a természeti és kulturális kincsekbe vagy már indulásra készek vagyunk.

  • Államforma: államszövetség, amely 6 szövetségi államból áll 

  • Terület: 7 741 220 km²

  • Főváros: Canberra

  • Népesség: közel 26 millió lakos (2022-ben)

  • Valuta: ausztrál dollár

  • Nyelvek: angol és több regionális nyelv, mint pl. olasz, görög, kantoni, arab, mandarin, vietnám, stb.

  • Vallás: katolikus, anglikán, egyéb keresztény és egyéb más vallások

Vész esetén:

Hívd a 000 ingyenes telefonszámot és mondd be, milyen segítségre van szükséged: Police/Ambulance/Fire, majd mondd be, hogy milyen nyelven beszélsz, ha nem tudod elmondani a problémát angolul. A kezelő kapcsolni fogja a tolmácsot, ezért NE tedd le a telefont!

Magyar Nagykövetség, Ausztrália, Canberra

Cím: 17 Beale Crescent Deakin ACT 2600 Australia 
Telefonszám: (00 61) (2) 6282-3226, 6282-2555 
Fax: (00 61) (2) 6285-3012 
E-mail: mission.cbr@kum.hu 
Web: www.kormany.hu/hu/kulugyminiszterium 

Információs portál az újonnan érkezőknek:

http://australia.gov.au/

Vám és karantén:

Ezen az oldalakon lehet tájékozódni, hogy mi az, ami bevihető/postázható Ausztráliába, milyen termékeket kell bejelenteni. Továbbá információt kaphatsz mi történik hamis nyilatkozattétel esetén, illetve ha elfelejtettél bejelenteni valamit, valamint az elkobzott áruk sorsa felől is érdeklődhetsz.

Időjárás

Ausztrália időjárása egész évben mérsékeltnek mondható, azonban hatalmas kontinens révén az aktuális hőmérséklet területenként eltérő. Sokan elfelejtik, hogy mivel a déli féltekén van, ezért az évszakok épp fordítva alakulnak a nálunk megszokotthoz képest. Viszont az évszakok tulajdonságai sem egyeznek meg maradéktalanul azzal, ami Európában jellemzi őket, a nyugati országrészre például egész évben jellemző a jó idő, télen az átlaghőmérséklet 16°C körül van. Sydney környéke erre a legjobb példa, ahol a napsütéses napok száma egy évben meghaladja a 340-et. A déli országrész szintén meleg éghajlatú, de a téli időszakban a változás szélsőségesebb, éjszaka nem kizárt a 0°C-os hőmérséklet sem. Ettől délebbre viszont, Tasmania környékén jobban elhatárolható a négy évszak, inkább hasonlít az időjárás tagoltsága az itthonihoz. Az ország közepe táján szintén nagyok a szélsőségek évszakok szerint, a keleti területeken pedig a telek egy kicsit hidegebbek és esősebbek, de ezt leszámítva kellemes meleg idő jellemzi az egész évet.

Utazás országon belül

Jó, ha tudod, hogy hogyan közlekedj Ausztráliában a városok vagy látnivalók között, hogy fel tudj készülni az ország méretére. Ausztrália a világ 6. legnagyobb országa, így nem tudod majd olyan egyszerűen körbe utazni, mint más Európai országot. A repülés a leggyorsabb módja a városok közti utazásnak, és számos nemzetközi cég kínál a repülőjegyével együtt csökkentett árú, belföldi utazásokat is. A legismertebb légitársaságok a Qantas, JetStar és a Virgin Australia, ezeknek az oldalán szintén jó áron tudsz hozzájutni belföldi repülőjegyekhez. Ausztrália ugyanakkor híres a hosszú, jól karbantartott, élvezhető autós útjairól, ezért egy külön élmény lehet autót bérelni, és azzal átszelni a kontinenst. Így a saját tempódban fedezheted fel az országot, csak figyelj oda, hogy az út bal oldalán vezess! A kalandosabb kedvű utazók akár lakókocsit vagy terepjárót is bérelhetnek, Ausztráliában nagy hagyománya van a kempingezésnek, így tapasztaltabb utazók számára a közlekedés ezen fajtája egy kötetlen, ráérős, gondoktól mentes nyaralást biztosít. Ha ilyenre vágysz, keress minket, ebben tudunk neked segíteni!

Közigazgatási beosztás

Ausztrália az egyetlen kontinens, ami egy országként van kormányozva, ám megkönnyíti a kormányzást az, hogy a lakosság 80%-a a part mentén él. Az ország államfője II. Erzsébet királynő. Ausztrália két szárazföldi területre van osztva, az Ausztráliai Fővárosi Területre és az Északi Területre, és ezek mellett hat közigazgatási területre, Nyugat-Ausztráliára, Queenslandre, Új-Dél-Walesre, Victoriára, Dél-Ausztráliára és Tasmaniára. Ezek mellett igazgatja még a Tengeren túli területeket, melynek részei a kontinens melletti szigetcsoportok és az Ausztrál antarktiszi területek, amely az Antarktisz területének 42%-át teszi ki.    

Milyen nyelven beszélnek Ausztráliában?

Ausztrália hivatalos nyelve az angol. Érdemes ugyanakkor figyelni arra, hogy Ausztrália egy multikulturális nemzet, jelentős számú bevándorlóval. Készülj fel rá, hogy nem mindenki angolul fog hozzád szólni, és rengeteg féle nyelvvel találkozhatsz az ausztrál városokban, kerületekben.

Milyen pénzt használnak Ausztráliában?

Ausztrália pénzneme az Ausztrál Dollár (AUD), aminek 5, 10, 20, 50 és 100 dolláros bankjegyei vannak. Az érmék 5, 10, 20 és 50 centesekre, valamint egy- és kétdolláros címletekbe sorolhatók.

Áruk és Szolgáltatások Adói

Ausztráliában a GST (Áruk és Szolgáltatások Adói) 10 százalék. Lehetőség van, hogy visszaigényeld ezt az adót, amit az Ausztráliában vásárolt javakra fizettél, amennyiben a vásárlás elérte, vagy meghaladta a 300 ausztrál dollárt, és amennyiben a tranzakció maximum 60 nappal Ausztrália elhagyása előtt történt. A Tourist Refund Scheme nevű adóvisszaigénylési formák a nemzetközi repülőtereken érhetők el, az induló járatok várójában. További információért keresd fel az ausztrál kormány információs oldalát a Tourist Refund Scheme rendszerrel kapcsolatban.

Vásárlás

Ausztrália szerte rengeteg áruház, bevásárlóközpont, ajándék- és szuvenír boltok találhatók. A nyitvatartási idejük változó, de a turisták által népszerű területeken, illetve a nagyvárosokban általában este hatig tartanak nyitva, kivéve bizonyos államokat, ahol népszerű a késő esti vásárlás csütörtökönként vagy péntekenként.

Ausztráliában a vásárló védelmet élvez az ausztrál fogyasztóvédelmi törvények által, amik megkövetelik a vásárlók tisztességes és korrekt kezelését a vállalatok által.

Tippek a borravaló terén

A hotelek és éttermek nem adják hozzá a számlához a kiszolgálás díját, a borravaló tehát mindig a te személyes döntéseden múlik. A nívósabb éttermekben azonban általánosságban elmondható, hogy a számla 10%-át szokták borravalóként adni. Ettől függetlenül viszont Ausztráliában annyira nem szokás a borravaló, ha akarsz, adsz, ha nem akarsz, akkor nem.

Mi az alkoholfogyasztás korhatára Ausztráliában?

Az Ausztrália egész területén érvényben levő, alkoholfogyasztást engedélyező korhatár 18 év. Amennyiben alkoholt szeretnél vásárolni, igazolnod kell majd az életkorod, melyre használhatod az útleveled vagy a jogosítványod. Ha viszont a szállásodra vagy ajándékba szeretnél alkoholt venni, akkor készülj fel arra, hogy nem kapsz semmilyen alkoholt a Woolworth-ben vagy Colesban (helyi Tesco vagy Auchan), sem kisboltban. Ahogy nálunk a dohányárut, Ausztráliában az alkoholt lehet külön italboltban – ún. Bottle Shop-ban kapni, így eleve ezt keresd, ha vennél valami helyi italt.

Szokás-e alkudozni Ausztráliában?

Általánosságban elmondható, hogy Ausztráliában nem megszokott az árakkal való alkudozás.

Biztonságos-e úszni az ausztrál vizekben?

Ausztrália közkedvelt strandjain rendszerint önkéntes vízimentők őrjáratoznak októbertől áprilisig, valamint az úszásra legalkalmasabb részeket piros és sárga zászlók jelzik. Hogy további információhoz és biztonsági óvintézkedésekhez juss a medúzákról, krokodilokról és egyéb veszélyes tengeri állatokról, látogasd meg a Queensland-i kormány weboldalát.

Milyen elektromos csatlakozót használj?

Ha Ausztráliába utazol, szükséged lesz adapterre, mivel kint az 1-es típusú ausztrál, három érintkezővel rendelkező csatlakozót használják. A csatlakozó két érintkezője ferdített, és egy V alakot formál, erről egyszerű felismerni. Az ausztráloknál az elektromos áram 220-240 volt, AC 50Hz.

Mi Ausztrália nemzetközi hívószáma?

Ha Ausztráliába telefonálnál, a 61-es hívókóddal tudsz oda telefonálni. Ezen kívül minden körzetnek külön területi kódja van, amik a következők:

  • A középső keleti terület körzetszáma a 02-es, ebbe tartozik bele Új-Dél-Wales és az Ausztráliai Fővárosi Terület

  • A délkeleti terület, Victoria állam és Tasmania sziget körzetszáma a 03

  • A mobilszámok Ausztrália-szerte a 04-es kóddal hívhatók

  • Az északkeleti régió, azaz Queensland tartomány a 07-es körzetszámmal érhető el

  • A középső és nyugati részek, azaz Nyugat-Ausztrália, Dél-Ausztrália és az Északi Terület hívószáma a 08.

Ha külföldről telefonálunk, ki kell hagyni a 0-t a körzetszám vagy a mobilszám elől. Az Ausztráliából kimenő nemzetközi hívások kódja 0011. Ha Ausztrálián belül több helyre is elutazol, akkor figyelembe kell venned, hogy, bár az ország teljes területén van hálózati lefedettség, egyes kevésbé lakott területeken a hálózati lefedettség limitált. Ha internetező pontot keresel, a szálláshelyeken, kávézókban vagy könyvtárakban az internet széles körben elérhető és általában ingyenes. A nyilvános telefonfülkékből történő helyi hívások időkorlát nélküliek, és egységesen 0.50 ausztrál dollárba kerülnek. A mobilon történő, vagy a távolsági és nemzetközi hívások általában időhossz szerint számlázódnak.

Hogyan küldhetsz levelet Ausztráliából?

 Az ausztráliai posták általánosságban 9 órától délután 5-ig tartanak nyitva, bár előfordul, hogy a nagyvárosokban szombat délelőtt is nyitva tartanak. Azoknak, akik úton vannak, lehetőségük van az ország bármely postáján összegyűjteni a leveleiket, csomagjaikat.

Szolgáltatások speciális igényűeknek

Amennyiben bármilyen nemű rokkantsággal, vagy fogyatékossággal élve szeretnéd felfedezni Ausztráliát, rengeteg különleges bánásmódban szakosodott szolgáltató áll a rendelkezésedre az igényeidnek megfelelően. Bár az előzetes felkészülés elengedhetetlen, érdemes megvitatni az utazásközvetítőddel a speciális igényeid, hogy annak megfelelő megoldásokat vehess igénybe utad során. További információért keresd fel a NICAN vagy az AustraliaForAll weboldalakat.

Hol tudsz pénzt váltani?

A valuta adás-vételét lebonyolíthatod bankokban, hotelekben és nemzetközi repülőtereken. Az ausztrál bankok hasonló szolgáltatást nyújtanak, mint az itthoniak, és a pénzfelvevő pontok (ATM-ek) is elterjedtek országszerte, habár ha gyérebbek lakott területre téved az utazó, akkor könnyen azt tapasztalhatja, hogy a szolgáltatások köre csökken. A POS termiálok, melyek segítségével a bankkártyás fizetés lebonyolítható is szinte minden boltban fellelhető, bár érdemes odafigyelned a tranzakciók díjra, főleg, ha az itthoni bankkártyáddal fizetsz.

Mik Ausztrália vezető bankjai?

A négy legnagyobb bank az országban a NAB (National Australia Bank), az ANZ (Australia New Zealand Bank), a Commonwealth Bank of Australia és a Westpac Banking Corporation. Sok kisebb bank is létezik persze, például az ING Direct, az AMP Banking és a HSBC Australia. A bankokba általában 9.30-tól délután 4-ig mehetsz ügyet intézni hétfőtől csütörtökig, és pénteken délután ötig. Nagyobb városokban nem szokatlan, hogy néhány bank szombat reggel is fogad ügyfeleket délután 1-ig.

Hogy küldhetsz vagy fogadhatsz pénzt Ausztráliából?

Számos olyan szituáció adódhat, hogy vagy utalnál haza pénzt, például egy elmaradt telefonszámlát kell befizetned, vagy neked utalnának, ha esetleg pénzügyi gondokba ütközöl utad során. Választhatsz többek között az online pénzküldés, a bankon keresztül történő utalás, vagy egyéb nemzetközi, távirati szolgáltatásokon alapuló végek igénybevétele, pl. Transferwise. Ügyelj rá, hogy mielőtt külföldre utazol, mindig több módon tudj hozzáférni a pénzedhez!

Hitelkártyák, csekkek

Ausztráliában általában elfogadják a legtöbb féle kártyát, mint például az American Express, Bankcard, Diners Club, MasterCard, Visa, UnionPay, JCB, stb. A Visa és a MasterCard kártyák mindenhol elfogadottak, ám az American Express és a Diners Club általában a nagyobb turistaközpontoknál, áruházláncoknál elismert. Így tehát, hogy elkerüld a kellemetlen helyzeteket, inkább több kártyát, és elengedő készpénzt mindig tarts magadnál!

Ausztráliában lehetőséged van kimondottan utazóknak, turistáknak való csekket vásárolni, melyek a készpénzt helyettesítik, és meghatározott összeg van rájuk írva. Nem mindenhol fogadják őket, és manapság egyre kevésbé népszerűek. Ha mégis ilyen csekkel szeretnél fizetni, érdemes olyan csekket venni, ahol az összes ausztrál dollárban van feltüntetve, hiszen a kisebb boltokban, szálláshelyeken nem tudják átváltani a más valutában kiállított csekkeket.

Mennyi pénzt vihetsz be Ausztráliába?

Arra, hogy mennyi pénzzel lépheted át az ország határát, nincs meghatározott limit, de ha több készpénzt szeretnél bevinni, mint 10.000 ausztrál dollár, vagy ennek az összegnek megfelelő pénz külföldi valutában, akkor azt jelentened kell a reptéren, mikor odaérsz, az Australian Customs felé. Tudj meg többet erről, illetve tölts le egy bejelentő lapot a honlapjukon: www.austrac.gov.au/travellers!

Ha nem csak készpénz, hanem különféle csekkek, kötvények is vannak nálad, akkor is kötelezhetnek egy úgynevezett Bearer Negotiable Instruments dokumentum kitöltésére. További információt erről az Ausztralian Customs and Border Protection oldalán találsz (www.customs.gov.au).

Hogyan tudod átváltani az itthoni pénzedet ausztrál dollárba?

Számos bank oldalán, vagy egyéb internetes oldalon ki tudod számolni, hogy hány ausztrál dollárod van az itthoni pénzed alapján. Az egyik legmegbízhatóbb oldal az XE Valutaváltó, melynek honlapja: http://www.xe.com/currencyconverter/

Felkészülés Ausztráliára – vízumkérdés

Ausztrália vízumköteles ország, így a legrövidebb ideig tartó turistáskodás esetére is vízumot kell kérni. Erről több információt ezen oldalunkon találsz!

Biztosítás

Mint minden utazás esetében, Ausztráliába való utazás során is erősen ajánlott, hogy az utazó biztosítást kössön.

Gyakran a bankkártyákhoz tartozó automatikus biztosítást szeretnék az utazók felhasználni, ám minden esetben érdemes a részleteket átnézni, mert előfordulhat, hogy a bankkártyákhoz tartozó biztosítás csak Európára érvényes.

Biztosítást itt érdemes kötni: https://www.biztositas.hu/Utasbiztositas.html

Van lehetőség ausztrál biztosítók használatára is, ha valaki itt szeretne kötni. Általában hosszabb (1 hónapnál hosszabb) ott tartózkodás idején érheti meg: https://www.austhealth.com/overseas-visitors-health-cover

Autóbérlés

Autókölcsönzők számos helyszínen elérhetőek kezdve a reptértől, városközpontokon át a különböző szálláshelyekig. Ezen felül természetesen online is rendelkezésre állnak különböző cégek. Minden esetben alaposan el kell olvasni a feltételeket, mert komoly meglepetések érhetnek bennünket, amikor a pultnál derülnek ki az apró betűs részek.

Ha arra adod a fejed, hogy Ausztráliában vezetsz, akkor fel kell készülnöd néhány szabályra. A legalapvetőbb, hogy odakint bal oldali közlekedés van, így ha csak nincs benne rutinod vagy nem vagy nagyon biztos magadban, akkor azért óvatosan vágd be magad az autóba, mert a megszokásokat nehéz néha felülírni.

A maximum sebesség a városokban 60 km/óra, de bizonyos helyeken 50. Városon kívül és autópályán pedig 110 km-es sebességgel száguldozhatsz. Ausztráliában nagyon nem érdemes átlépni a határokat, mert a büntetések igen magasra rúgnak, több száz dollárral is lehetsz hirtelen szegényebb, ami egy ilyen út esetében nem biztos, hogy túl költséghatékony.

Arról nem is beszélve, hogy Ausztráliában előfordulhat, hogy kenguruk, koalák és egyéb állatkák lesznek az úton, így az ő és a saját biztonságod miatt sem javasolt túl gyorsan menni.

Ittas állapotban szintén tilos vezetni és a biztonsági öv használata is kötelező, míg motorosoknak a sisak kötelező. Nemzetközi jogosítvány szükséges a kinti vezetéshez.

Amennyiben nem csak a városban szeretnél közlekedni, hanem be akarod venni az egész országot, akkor nagyon körültekintően kell az utat megtervezni, tilos félvállról venni. Nem szabad elfelejteni Ausztráliában szélsőséges időjárási viszonyok is vannak, amelyek nyomot hagynak az utakon, plusz a hatalmas távolságokkal is számolni kell. Semmiképpen sem javasoljuk, hogy csak úgy beülj a kocsiba és elindulj a vakvilágba, „majd csak lesz valahogy” alapon, több liter víz, benzin és egy nagyon megbízható autó legyen veled.

Általános szállásinformációk

Ausztráliában az ötcsillagos luxus szállodától a part menti üdülőkön keresztül, a farmon történő szállásig minden van az igényeknek és a pénztárcáknak megfelelően. Aki kalandosabb nyaralásra vágyik, azoknak a lakókocsit is javasoljuk, amikkel felfedezhető az egész ország a szállásfoglalási macera nélkül.

Ha együtt tervezzük az utat, akkor általában a Booking.com vagy Airbnb megoldásait használjuk az átlagos nyaralások során.

Közlekedés Ausztráliában

Ausztrália hatalmas távolságai miatt, ha rövid ideig tartózkodsz az országban, akkor a legkézenfekvőbb megoldás, ha repülővel mész A-ból B-be. Leginkább a helyi fapados társaságokkal (pl. jetstar.com.au vagy virginaustralia.coma.u) jársz jól, szinte minden város és látványosság össze van kötve egy repülőúttal, így gyorsan és kényelmesen tudod megközelíteni akár a Nagy Korallzátonyt, akár az Ulurut. TIPP: habár minden városból el lehet jutni pl. az Uluru-hoz, de a gépek többsége visszarepül Sydney-be és onnan a sziklához. Így, ha tervezel, a költséghatékonyabb megoldás, ha eleve Sydney-ből indulsz az Ayers Rock-hoz, mert így nem kell megfizetned a plusz utat. Ez még néhány esetre igaz, így érdemes előbb játszani az útvonalakkal, hogy ne fizess rá.

Ha viszont nem vágysz a repülőre, akkor még mindig választhatod a vonatozást vagy autózást. Így számos gyönyörű helyet felfedezhetsz útközben, de autózás esetében mindenkor készülj fel magára az ellenkező oldalon történő vezetésre, plusz az utazás adta kihívásokra is.

Mozgáskorlátozottak számára minden közlekedési formában van lehetőség, az ausztrál társaságok maximálisan fel vannak készülve a speciális igényekre.

Az ausztráliai városok számos tömegközlekedési eszközzel szolgálnak, beleértve a vonatokat, a buszokat, a kompokat, az egysínes vasútvonalakat és a villamosokat. A Sydney kikötő vagy a Brisbane-folyó csillogó vizein közlekedő kompjárattól villamossal Melbourne elegáns utcáin keresztül a tömegközlekedés hatékony, tiszta, megbízható és megfizethető. A rendszeres járatok mellett Tasmania és Melbourne között heti háromszor vannak kompjáratok is a repülőgép mellett.

Autóbusszal utazni Ausztráliában kényelmes, egyszerű és gazdaságos. Az járatok általában légkondicionáltak, olvasólámpák vannak és állítható ülések. A szolgáltatások gyakoriak, megfizethetők és hatékonyak.

Vonaton utazni Ausztrália csodálatos környezete miatt is egy igazi különlegesség. Vonattal átszelhető az egész kontinens Perth és Sydney között, de a Queensland-i trópusokat is bejárhatjuk vonattal.

A legtöbb fővárosban gyors és megbízható közúti vonatok vannak. Regionális, államközi és kulcsfontosságú vasúti utazási szolgáltatások is működnek a nagyvárosokból.