Ausztrál tanulóvízum
Tanulj angolul vagy szerezz szakmát, diplomát Ausztráliában!
Tanulj meg angolul vagy indítsd be a karriered egy ausztrál végzettség megszerzésével. Akár egyetemre mennél, akár egy szakmát tanulnál ki, jó helyen jársz!
Ausztrál vízumra mindenképpen szükséged van, akár tanulni, akár turistáskodni, akár dolgozni szeretnél Ausztráliában.
Ha tanulmányokat szeretnél folytatni - a tanulmány szintjétől függetlenül -, akkor általában ausztrál tanulóvízumot kell igényelned, amely feljogosít arra, hogy teljes időben tanulj (kb. mint nálunk a nappali képzés) és közben kétheti 48 órában munkát is vállalj.
Ha három hónapnál több időt szeretnél Ausztráliában tanulmányokkal tölteni, akkor tanulóvízumra van szükséged. A vízumot a Bevándorlási Hivatal bírálja el, online beadott dokumentumaid alapján. A tanulóvízumot kizárólag olyan iskolába kérheted, amely rendelkezik az úgynevezett CRICOS kóddal. Ez azt bizonyítja, hogy az ausztrál kormány által felügyelt iskoláról van szó és jogosultak nemzetközi diákokat fogadni (mi természetesen csak ilyen iskolákkal vagyunk kapcsolatban).
Mikor érdemes / kell tanulóvízumban gondolkodnod, ha Ausztráliába készülsz?
szeretnéd az angolodat fejleszteni és 3 hónapnál több időre tervezel maradni
szeretnél valamilyen szakmát vagy végzettséget szerezni, mint pl.: okj szintű végzettség vagy főiskolai/egyetemi diploma
szeretnél letelepedni Ausztráliában, de jelenleg nincs a szakmád a hiányszakma listákon VAGY még nincs elég tapasztalatod az adott szakmában VAGY nem beszélsz még angolul VAGY szponzorvízumra pályáznál, de itthonról kevés esélyed van szponzorálni hajlandó munkáltatót találni
Ausztráliában három féle iskola/tanfolyam típus van:
Nyelviskola
Szakmai képzés (business, turizmus, IT, szakács a leggyakoribb). Ez kb OKJ szintnek felel meg, és min fél év, max. két év hosszú.
Egyetemi szintű képzés - Bachelor vagy Masters degree, esetleg még magasabb. Ez főiskola vagy egyetemi szint.
Ezek mellett a diáknak kétheti 48 órában lehet max. dolgozni iskolaidőben, iskolaszünet alatt korlátlanul. Ha a pároddal mész ki (házastárs vagy élettársnak kell lenni - utóbbit igazolni kell), neki nem muszáj iskolába járnia, mehettek egy tanulóvízumon családként. Ekkor ő is ugyanennyit dolgozhat, kivéve, ha a főkérelmező Masters képzésre jár, mert ekkor a házastárs full-time 40 órában dolgozhat hetente hivatalosan.
Amíg a nyelviskolák általában heti 4-5 napon vannak, addig a szakmai és egyetemi szintű képzések általában heti 2-3 napot vesznek el (16-18 órát) vagyis több szabadidő is marad munkára és minden egyébre.
Milyen dokumentumok szükségesek a vízumhoz?
Az már biztos, hogy a következő dokumentumlistákkal minimum fel kell készülni ahhoz, hogy minél hamarabb megkapd a vízumodat:
iskolai visszaigazolás a választott iskolából - ez az ún. eCoE (Confirmation of Enrollment), ez bizonyítja, hogy valóban jelentkeztél egy full-time kurzusra és az iskola el is fogadta a jelentkezésed
kötelező biztosítás - ez az ún. OSHC biztosítás, vagy az iskola szervezi le neked vagy pedig mi, a lényeg, hogy enélkül nincs vízum
GTE letter - ez a jelentkezésed egyik fő pontja: ez egy bemutatkozó levél, amelyben meg kell győznöd a hivatalt, hogy kizárólag tanulási szándékaid vannak és ideiglenesen szeretnél Ausztráliában maradni. Ennél a pontnál a hivatal alaposan meg fogja vizsgálni a körülményeideit, így erre a pontra alaposan fel kell készülni! Akár ezen állhat vagy bukik a jelentkezésed!
személyes dokumentumok: anyakönyvi kivonat, személyi, lakcímkártya, útlevél, jogosítvány
párkapcsolat / házasság esetén ennek igazolása: pl. házasságlevél, élettársi nyilatkozat, fotók, stb.
munkáltatói igazolás, referencialevél, fizetési papír (ha van)
iskolalátogatási (ha van)
végzettségeket bizonyító dokumentumok: diplomák, bizonyítványok, iskolai igazolás, tantárgylista
pénzügyi fedezeted bizonyítása: tehát van elég pénzed a tanulmányokhoz és a kinti léthez. Ezt te is bizonyíthatod, de akár a szüleid is.
A fenti dokumentumokon felül egyénileg és a jelentkezéstől függően még kérhetnek további dokumentumokat, mint pl. gyermekek esetén az iskoláztatásuk igazolása, név változtatás esetén igazolás, stb.
Tehát, ha szeretnétek Ausztráliában tanulni vagy a letelepedés első lépcsőjeként kimenni, akkor először alaposan fontoljátok meg, hogy milyen terveitek vannak, mert sok pénzt és időt lehet spórolni egy jól összeállított tervvel!
Ha pedig úgy döntöttél, hogy még több információra van szükséged, kérdésed van vagy egyenesen indulnál, írj nekem e-mailt az elképzeléseiddel és tervezünk neked néhány szuper hónapot vagy évet Ausztráliában!